czwartek, 18 października 2012

Fretka

Fretka (Mustela putorius furo) – niewielki drapieżnik z rodziny łasicowatych (Mustelidae), udomowiona forma tchórza zwyczajnego lub tchórza stepowego. Od lat 80. XX-wieku rośnie popularność fretki jako zwierzęcia domowego. Znalazło to wyraz we włączeniu fretek (obok psów i kotów) do grupy zwierząt podróżujących z paszportami dla zwierząt domowych w krajach UE. Jednak nie wszystkie kraje podchodzą z taką wyrozumiałością do domowych pupili. W Portugalii, na przykład, obowiązuje zakaz hodowania (bez odpowiedniej zgody) i przewożenia fretek ze względu na ryzyko hybrydyzacji pomiędzy fretkami domowymi i dzikimi.
Biologia :
-Opis:
Fretki są gatunkiem silnie dymorficznym (samce około dwukrotnie większe od samic) i osiągają pełne rozmiary w wieku 1 roku.
+Waga :
0.3-1.1 kg dla samic i 0.9-2.7 kg dla samców, wysterylizowane samce są często lżejsze.
+Długość ciała :
33-35.5 cm dla samic i 38-40.6 cm dla samców.
+Ogon :
7.6-10 cm.
Odmiany kolorystyczne :
Wyjściowymi ubarwieniami są forma albinotyczna i ciemne ubarwienie charakterystyczne dla dzikiego tchórza, ale na skutek selektywnej hodowli uzyskano wiele różnych odmian kolorystycznych i długości futra. Niektóre stowarzyszenia hodowców (na przykład amerykańskie American Ferret Association) ustanowiły swoje standardy rozpoznawania różnych odmian barwnych.
Rozmnażanie :
Ruja u samców pojawia sie pomiędzy grudniem i lipcem, u samic cyklicznie między marcem i sierpniem. Ciąża trwa 40-42 dni, do 15 młodych w miocie, do trzech miotów rocznie. Młode rodzą sie ślepe i głuche ważąc 6-12 gram, otwierają oczy w wieku 5 tygodni. Karmienie piersią kończy się pomiędzy w wieku 3-6 tygodni, w wieku do 8 tygodni młodym wyrastają kły umożliwiające spożywanie twardych pokarmów. Dojrzałość płciowa osiągana jest w wieku 6 miesięcy.
Uzębienie :
-U osobników dorosłych :
*12-14 kilkumilimetrowych siekaczy (6-8 górnych i 6 dolnych)
*4 duże kły
*12 zębów przedtrzonowych
*6 zębów trzonowych
Dieta :
Fretki są zwierzętami mięsożernymi. Dieta ich dzikich przodków składa się głównie z owadów, płazów, niewielkich ptaków i gryzoni. Dostępne są także komercyjne karmy dla fretek.
Zachowanie :
Fretki są zwierzętami zmierzchowymi, oznacza to, że śpią 14-18 godzin dziennie i są najbardziej aktywne w godzinach świtu i zmierzchu.W odróżnieniu do swoich samotniczych przodków większość fretek jest zwierzętami towarzyskimi i żyje szczęśliwie w grupach. Fretki są terytorialne, lubią kopać i spać w zamkniętych przestrzeniach.Jak wiele innych drapieżników fretki posiadają gruczoły zapachowe w okolicy odbytu, wydzielina z których służy do oznaczania terytorium. Do tego samego celu fretki mogą również używać odchodów i moczu. Istnieją doniesienia, że fretki potrafią rozpoznawać znajome osobniki po tym zapachu, jak również płeć osobników nieznajomych.Jak (pokrewne im) skunksy, fretki mogą używać gruczołów odbytowych do wydzielenia cuchnącej cieczy w sytuacjach podekscytowania, zaskoczenia lub strachu. Zapach jest jednak dużo słabszy niż u skunksa i łatwo wietrzeje. Wiele fretek sprzedawanych w USA jest poddawane zabiegowi usunięcia gruczołów odbytowych, ale w wielu częściach świata (w tym w Europie) uznawane jest to za zbędne okaleczenie.Podekscytowane fretki mogą wykonywać tzw. łasiczy taniec wojenny (ang. Weasel war dance) polegający na serii losowych podskoków w tył i bok, którym towarzyszą często nastroszone futro, i niskie dzwieki przypominające chichot lub gdakanie. Pomimo swojej żywiołowości zachowanie to nie jest wyrazem agresji tylko ekscytacji lub zaproszenia do zabawy. Rozdrażnione, niespokojne lub wystraszone fretki syczą i/lub piszczą.
Udomowienie :
Nie jest znane miejsce ani okres udomowienie tchórza. Wiadomo, że nastąpiło to w basenie Morza Śródziemnego. Niewykluczone, że miejscem tym był Egipt, choć bardziej prawdopodobne wydaje się, że to Europejczycy oswoili tchórza. Znane były w starożytnym Egipcie, Rzymie oraz Grecji.Najstarsze odkryte szczątki fretek pochodzą z ok. 1500 p.n.e., dlatego przypuszcza się, że ich udomowienie nastąpiło jeszcze wcześniej.
Znaczenie dla człowieka :
Podobnie jak pozostałe gatunki rodzaju Mustela fretka była i nadal jest cennym zwierzęciem futerkowym, bywa również wykorzystywana jako zwierzę laboratoryjne. Fretki od wieków używane były do polowań na króliki. Były również hodowane w Europie przed upowszechnieniem się kota domowego jako zwierzęta domowe tępiące myszy. Prawdopodobnie samiec fretki (albinos) widnieje na słynnym obrazie Leonarda da Vinci "Dama z łasiczką".
Przepisy dotyczące fretek trzymanych jako zwierzęta domowe :
=Australia :
Nielegalne jest trzymanie fretek na terenach federalnych Queensland i Terytorium Północne. W Australijskim Terytorium Stołecznym wymagana jest licencja.
=Brazylia :
Warunkiem jest wszczepienie microchipu identyfikacyjnego i sterylizacja zwierzęcia.
=Nowa Zelandia :
Sprzedaż, dystrybucja lub hodowla fretek jest nielegalna od roku 2002 jeśli nie są spełnione określone warunki.
=Portugalia :
Nielegalne jest trzymanie fretek jako zwierząt domowych. Fretki są dozwolone tylko do użytku w polowaniach i ich trzymanie wymaga licencji udzielanej przez władze państwa.
=Stany Zjednoczone :
Fretki były zakazane w wielu stanach USA ale większość tych praw zostało zniesionych w latach 80-tych i 90-tych XX wieku. Fretki są nadal nielegalne w Kalifornii.Terytorium Portoryko ma podobne przepisy.Podobnie wygląda sytuacja w niektórych miastach, jak Waszyngton i Nowy Jork.Fretki są również zakazane w wielu bazach wojskowych.W niektórych miejscach, w tym w Rhode Island wymagane jest pozwolenie na posiadanie fretki.Illinois i Georgia nie wymagają pozwolenia żeby trzymać fretki ale potrzebna jest licencja na ich rozmnażanie.Posiadanie fretek było niegdyś nielegalne w Dallas,ale obecne przepisy zawierają tylko obowiązek szczepienia.Fretki są nielegalne w Wisconsin, ale pozwolenie na import jest wydawane przez lokalne władze.
=Japonia :
W prefekturze Hokkaido fretki muszą być zarejestrowane z władzami lokalnymi.Nie ma ograniczeń w innych częsciach kraju.
Ciekawostki :
Fretka, znana z dobrze rozwiniętego instynktu łowieckiego, od dawna używana była do polowania na króliki. Na polowanie wychodzono zwykle rano; odnalazłszy norę, zakładano przy każdym z kilku otworów workowatą, mierzącą ok. 1 m sieć, po czym wpuszczano fretkę przez otwór główny. Uciekający królik wpadał w zastawioną sieć, gdzie chwytany był przez myśliwego lub zaduszany przez fretkę. Samą fretkę należało schwytać, gdy tylko ukazywała się u wylotu nory, w przeciwnym razie wracała do nory króliczej i układała się w niej do spoczynku. Informacje o używaniu do polowania fretek (bądź innych łasicowatych) znajdujemy już w "Geografii" Strabona (w opisie zwalczania plagi królików na Balearach).
  
                                                                                                       Nicol

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz