Nimfa (Nymphicus hollandicus) – gatunek średniego ptaka z rodziny kakadu, podrodziny nimf. Zasiedla Australię. W Polsce jedynie ptak hodowlany. Jedyny przedstawiciel monotypowego rodzaju Nymphicus. Wg IUCN jest to gatunek najmniejszej troski (LC).
Systematyka :
Po raz pierwszy o istnieniu nimfy wspomniał Europejczyk, który towarzyszył James'owi Cookowi w jego podróży wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii w 1770 roku. Złapany osobnik został zabity, wypchany i zdeponowany w Royal College of Surgeons w Anglii. Pierwszy opis naukowy tego gatunku sporządził John Latham, zaliczając nimfę do gatunku papug z czubem. W jego opisie brakowało jednak nazwy naukowej i informacji o pochodzeniu nimfy. W 1788 roku Johann Friedrich Gmelin nadał jej nazwę naukową Psittacus novaehollandiae, ale była ona niewłaściwa, ponieważ nadał ją także kilku innym gatunkom.
Pierwszy pomyłkę Gmelina odnotował Robert Kerr, w 1792 roku nadając nową nazwę: Psittacus hollandicus. Nazwa gatunkowa przetrwała do dziś, ale nazwę rodzajową należało zmienić. Obecnie rodzaj Psittacus obejmuje żako, a po raz pierwszy została ona opisana właśnie w tym rodzaju. W 1832 roku Johann Georg Wagler nadał jej nazwę rodzajową Nyphicus. Tego samego roku William Swainson opisał nimfę pod nazwą Leptolophus auricomis, a trzy lata później René-Primevere Lesson pod nazwą Calopsitta guy. W roku 1912 Gregory Mathews wyróżnił trzy podgatunki: pallescens, intermedius i obscurus. Obecnie nie wyróżnia się żadnych podgatunków.Etymologia nazwy naukowej: Nazwa rodzajowa Nymphicus pochodzi od nimf w sensie bogiń, a nazwa gatunkowa hollandicus od dawnej nazwy Australii – Nowa Holandia.
Morfologia :
U dzikich nimf występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec jest ciemnoszary, szary lub jasnoszary z jaśniejszą piersią i brzuchem. Głowa żółta, z szarym czubkiem z żółtym końcem. Pomarańczowe plamy policzkowe. Biały brzeg skrzydła. Nogi, dziób i sterówki szare. Samice mają szare pióra na głowie i żółty, prążkowany ogon. Młode do pierwszego pierzenia (ok. 6 miesięcy) wyglądają jak samice.
Wymiary i masa ciała :
Nimfy z hodowli zazwyczaj są większe.
-Całkowita długość :
+Dorosły samiec :
28-31 cm
+Dorosła samica :
28-31 cm
-Długość skrzydła :
+Dorosły samiec :
17-18 cm
+Dorosła samica :
16-17 cm
-Długość ogona :
+Dorosły samiec :
16-19 cm
+Dorosła samica :
15-17 cm
-Długość czaszki :
+Dorosły samiec :
34 mm (bez dzioba 26 mm)
+Dorosła samica :
34 mm (bez dzioba 26 mm)
-Szerokość czaszki :
+Dorosły samiec :
22-27 mm
+Dorosła samica :
22-26 mm
-Długość czubka :
+Dorosły samiec :
36-58 mm
+Dorosła samica :
36-53 mm
-Długość kości stępowej :
+Dorosły samiec :
15-17 mm
+Dorosła samica :
15-16 mm
-Długość dzioba :
+Dorosły samiec :
13-15,1 mm
+Dorosła samica :
13,2-14,1 mm
-Rozpiętość skrzydeł :
+Dorosły samiec :
46 cm
+Dorosła samica :
46 cm
-Masa ciała :
+Dorosły samiec :
80-100 g
+Dorosła samica :
80-100 g
Występowanie :
Nimfy zasiedlają wnętrze kontynentu Australijskiego, nie występują na wybrzeżach, zachodniej części Australii Południowej oraz na Tasmanii i Przylądku Jork.
Środowisko :
Nimfy preferują otwarte tereny z dostępem do świeżej wody. Występują także w terenach rzadko zalesionych i sawannach; wędrowne nimfy jedzą nasiona akacji, więc są też spotykane w ich zaroślach. Temperatura miejsca w ich środowisku życia waha się od 4,5 stopnia Celsjusza zimą do 43 stopni latem. Dziuple w drzewach wykorzystują jako miejsca do gniazdowania. Zasiedla tereny do wysokości 500 m.
Tryb życia i zachowanie :
Nimfy są dobrze przystosowane do lotu, gdyż prowadzą koczowniczy tryb życia. Składa się na to budowa skrzydeł, kształt ciała i ogona. Wędrują w stadach, w ten sposób łatwiej znajdują pożywienie i dostrzegają drapieżniki. Nie lubią liściastych gałęzi, siedzą więc najchętniej na martwych drzewach. Na ziemi są bardzo ostrożne. Wodopój odwiedzają wcześnie rano i wieczorem. Zaraz po napiciu się całe stado odlatuje. Pożywiają się również w grupie. Nimfy czyszczą się wzajemnie, a nimfa czyszcząca grzbiet, ogon i skrzydła trzyma głowę w górze. Możliwe, że pierwszym kontaktem przyszłych par nimf jest właśnie prośba o czyszczenie. Proszący o to ptak trzyma głowę nisko, kładzie czubek i mruży oczy, co oznacza, że nie ma złych zamiarów.Nimfy żyją na wolności 10-14 lat; w niewoli do 35.
Głos :
Samce śpiewają w celu zwrócenia na siebie uwagi samic. Robią to też w celu wyrażenia swojej radości. Samczyk zaczyna śpiewać gdy ma około roku; uczy się od pozostałych członków stada. Ptak w niewoli może naśladować ludzki gwizd i wplatać elementy, których się nauczył w swą pieśń. Krzyk ostrzegawczy brzmi jak "kłi!", "kiłi!" lub podobnie. Zazwyczaj ostrzegają samce. Swoje niezadowolenie nimfa pokazuje zrzędzącym, trochę charczącym odgłosem. Nimfy często komunikują się ze sobą, w trakcie budowy gniazda również. Pisklęta żebrzą dźwiękiem przypominającym "oink".
Rozród :
Nimfy są monogamiczne. Okres lęgowy przypada od września do października.
-Gniazdo :
Nimfy lęgną się w dziuplach. Nie ma problemów ze znalezieniem miejsca na gniazdo, gdyż drzewa często są wyjedzone przez termity albo połamane. Zazwyczaj jedno drzewo zasiedla jedna para. Preferują martwe eukaliptusy i zwykle gnieżdżą się na wysokości około 2 metrów nad ziemią.
-Jaja :
4-7 na sezon, barwy białej. Mają one wymiary 24,5x19 mm.
-Wysiadywanie :
17-23 dni. Samiec nie karmi samiczki, jeżeli idzie ona szukać pożywienia samiec ją zastępuje.
-Pisklęta :
Po wykluciu ważą 4-6 gram. Usamodzielniają się po 4 do 5 tygodniach, a są zdolne do rozrodu po 1,5 roku od wyklucia. Czasem zdarza się, lecz jest to rzadkością, że dorosłe nimfy usuwają skorupki z gniazda po tym, jak młode się wyklują.
Pasożyty i choroby :
Młode nimfy bywają niekiedy atakowane przez drożdże z rodzaju Candida i bakterie z rodzaju Chlamydophila. Pasożyty jelitowe, np. z rodzaju Giardia, mogą występować nawet u zdrowo żywionych ptaków. U dorosłych nimf często występują choroby wątroby, nerek i układu rozrodczego (u samic).Przykłady innych chorób i dolegliwości występujące u nimf w niewoli.
*zła kondycja
*biegunka i zaburzenia trawienia
*zaburzenia przemiany materii
*wymioty
*zapalenie spojówek
*katar
*urazy mechaniczne
*zaparcie jaja
Mutacje :
Mutacje barwne nigdy nie zdarzają się w naturze. Występuje następujące :
*białogłowa
*bladogłowa
*lutino
*platinum
*niesprzężone z płcią lutino
*pastelowa srebrna
*świecąca srebrna
*dominująca srebrna
*west coast silver
*recesywna srebrna
*płowa
*perłowa
*szek
*żółtolica
*oliwkowa
Nicol
Czy ktoś może mi powiedzieć jaka odmiana nimfy występuje na tym zdjęciu i czy jest to samiec czy samica?
OdpowiedzUsuń